Okresní kolo POKOS v Sezemicích (29. května 2023)

Autor: Druhý stupeň

Naše děti vytvořily na nové oblíbené branně-sportovní disciplíně (POKOS je zkratkou Přípravy občanů k obraně státu při Armádě české republiky) skvělý tým. Pracovaly svědomitě, běžely vytrvale a o úkoly se podělily příkladně. Největším kouzlem této soutěže je umění spolupráce; vzájemné sounáležitosti a podpory. Naše děti se toho letos opět zhostily se ctí. Jmenovitě Nelča Halvová a Michal Kolář z řad šesťáků, Victoria Pavlásková a Martin Janeček jako sedmáci – osmáky pak reprezentovali Káťa Macková a Matěj Mastík.

Od rána tým plnil řadu úkolů a disciplín. Nejdříve jsme si šli do náročného čtyřkilometrového běhu s tématem venkovní únikové hry. Nešlo jen o pohyb; na jednotlivých stanovištích na trase musely děti plnit celé řady různých úkolů a šifer. Už začátek zde byl náročný – čas se začal odpočítávat u tzv. trezoru zašifrovaného kódem, v němž byla schována mapa cesty a další materiály pro splnění mise. Běh střídaný plížením nebo zásahem proti požáru byl místy docela náročný. Vydrželi všichni.

Dalšími disciplínami byl člunkový běh 4 x 10 m, který vystřídal hod granátem na cíl. U střelby se naši rychle zorientovali, která vzduchovka a jak zanáší… a zařídili se podle toho. Z celodenního zápolení jsme vůbec neměli špatný pocit – přesto bylo při vyhlášení vítězů celkové skvostné druhé místo (z celkových 14 družstev) velmi hezkým překvapením. Svůj um a dovednosti budou tedy děti moci prokázat i v krajském kole soutěže, konaném v září letošního roku u výsadkářů v Chrudimi.

Zdeněk Hübner