ZŠ Habrmanova

„Škola pro život”

EXKURZE 6. A a 7. A (JESENÍKY, 5. 5. 2023)


Autor: Druhý stupeň



78 let od vypuknutí Pražského povstání jsme si s našimi školáky připomněli na svazích Dlouhých Strání, nejvyšší hory Desenské hornatiny v západní části Jeseníků. Téměř rovné vrcholové partie této hory lákaly už za války německou Luftwaffe k vybudování vojenského letiště, ale své využití našly bohudík až v mírových dobách. Roku 1996 zde byla dokončena výstavba přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně; o devět let později vyhlášené jedním ze sedmi divů České republiky. Místo s nádherným výhledem na dohled od Pradědu se tak zařadilo po bok proslulých klenotů českého státu, jakým je třeba Pražský hrad nebo Karlštejn.

Zdejší průvodce pan Klier nás doprovodil nejen k dolní a horní nádrži elektrárny (ta druhá je umístěna ve výšce 1.350 m n. m.), ale ukázal nám i nejvyšší přístupné patro podzemní kaverny s turbínami. Viděli jsme tedy horní část celého komplexu s rozběhovými motory. V návštěvnickém centru nás seznámil s mnoha dalšími údaji. Statistika nuda je, ale zmiňme tu snad jen fakt, že každá z turbín by naplnila českotřebovský plavecký bazén za necelou minutu. Kdybychom chtěli spočítat, kolik by se jich vešlo do nádrže pod námi, napočítali bychom hodně přes tisíc.

Největší div Česka (jak byl tento technický unikát vyhodnocen v jedné internetové anketě) jsme navštívili za mimořádně hezkého slunného počasí. Přálo nám i v odpoledních hodinách, které jsme před příjezdem do Velkých Losin věnovali návštěvě starobylého dřevěného kostelíka v Maršíkově. S velmi zajímavým průvodním slovem se nám tu věnoval kostelník pan Moravec; stavba z roku 1609 je nejstarší lidovou dřevěnou architekturou celé severní Moravy. Nedaleké kdysi proslulé německy hovořící Losiny (s nejstarší dosud funkční papírnou střední Evropy) s termálními prameny a hezkým renezančním zámkem (nejstarší kachlová kamna na severní Moravě!) by stály za samostatnou návštěvu, ale aspoň jsme při této příležitosti mohli cestou domů nahlédnout.

Ať už se z naší malebné Třebové vydáme na jakoukoli světovou stranu, objevíme nejen přírodní i technický unikát. Některé jsme si tohoto památného dne po překročení historických hranic Moravy spatřili i my.

Zdeněk Hübner,  Hana Pleváková,  Ivana Ondráčková   (+  6. A  a  7. A:-)